Kimsesiz bir mezarlık: Gültepe Nekropolü

Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan Gültepe Nekropolü konusunda Mart ve Temmuz aylarında iki haber kaleme almış, bu haberlerde nekropol hakkında bilgiler, geçmişte şehir yöneticilerinin nekropol hakkındaki söylemleri ve bölgenin bir örenyeri olarak turizme kazandırılması konusunda beyanlar yer almıştı. Ulusal basında 2011 yılına ait haberlerde İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın nekropolün içerisinde bulunduğu arazinin Karayolları’na ait olmasından dolayı Karayolları hakkında alanın korunması için suç duyurusunda bulunulduğu yönünde ifadeleri yer alıyordu. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, en azından Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müze Müdürlüğü elinde bu suç duyurusu hakkında bir bilgi olmadığını öğrenmiştik. Ayrıca bölge hakkında yapılması gerekenler konusunda Müze Müdürlüğü bazı bilgiler vermişti. Bugün baktığımızda ise eksikliklerin devam ettiği görülüyor. Verilen bilgiler;

1) Karayolları Bölge Müdürlüğü ile müşterek olarak tanıtım levhalarının hazırlanması işlemlerine devam edilmekte olduğu,

2) Alanın 24 saat gözetlemesine imkanı sağlayan kameraların yerleştirilebilmesi için Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne konu rapor olarak iletilmiş olup cevap beklendiği,

3) Nekropol alanının ışıklandırılması için rapor hazırlandığı

şeklindeydi.

Ancak bugün Gültepe Nekropolü’nü ziyaret ettiğinizde aradan geçen beş aya rağmen bölge hakkında tanıtım levhalarının hazırlanmadığı, 24 saat gözetlenme imkanı sağlayacak kameraların yerleştirilmediği ve alanın ışıklandırılması için gerekli çalışmaların yapılmadığını görülüyor. Bunlar haricinde nekropol sahasının oldukça bakımsız, otlarla kaplanmış, çamur içinde olduğu göze çarpıyor. Dönemin Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın “Burasını dağılmadan koruyarak ve tarihi unsurları ön plana çıkararak bir ‘ören yeri’ olarak düzenlemeliyiz” şeklindeki beyanının üzerinden 6 yıldan fazla zaman geçmiş olmasına rağmen Roma’ya başkentlik yapmış bir kentin anısına yakışmayacak bir yavaşlıkta yol alınıyor. Nekropol konusunda eksiklikler yeni yılda giderilerek bölgenin İzmit Belediyesi’nin Tarih Koridoru Projesi’ne dahil edilmesi ve bu sayede turizme kazandırılması gerekiyor.

Nekropol

Nekropol, eski Yunanca’da birleşik bir isimdir ve iki kelimeden oluşur; Nekros ve Polis. Nekros ceset, polis ise kent, şehir demektir. İkisi bir arada kullanıldığında mezarlar şehri, yani genel ve büyük bir mezarlık anlamına gelmektedir. Nekropolis, özellikle antik zaman kentlerinde yer alan büyük ve geniş mezarlıklara genel olarak verilen isimdir. Karayolları tarafından bölgede yapılan yol çalışması sırasında tesadüfen ortaya çıkan Antik çağ nekropolü ile Bizans dönemine ait ‘kutsal yapı’ kalıntısı hipoje bulunur. (Hipoje kısaca yeraltı mezarları demektir. Eski bazı uygarlıklarda; Mısır, Mezopotamya, Yunan ve Romalılar’da görülür.

Yerin altına kazılmış odalar halinde hipojeler bulunurdu. Kayaların içine oyulmuş biçimde veya yerin üstüne inşa edilip üzeri toprakla tepe haline getirilmiş yapay tepeler de bulunurdu). Bölge civarında ayrıca Roma dönemine ait, ‘Kiremit Mezar’ olarak adlandırılan 35 cm x 40 cm’lik yakılan ve kaynatılan cesetlerin kemiklerinin konulduğu üçgen şeklinde pişmiş topraktan imal edilmiş ‘kemiklikler’ de bulunmaktadır. Yine bölgenin üst kısımlarında ikinci ve üçüncü yüzyıllara ait Roma dönemi lahitlerine de civarda rastlanmaktadır.

Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.
Murathan Birinci
Paylaş:
Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.