“Ortak dosyamızda ne var?”

Genç sanat eğitmenlerinin eserlerinin sergileneceği “Ortak Dosya” Sergisi, Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Serginin basın açıklamasında “üreten, araştıran, sorgulayan ve sürekli yenilenen bir sanat eğitimcisi doğmalara değil sanata ve sanatına yatırım yapacaktır” denirken, eğitimcilerin “aynı coğrafyanın çocukları olarak, aynı havayı soluduklarına, aynı sorunları paylaştıklarına” vurgu yapıldı. Çalışmalarının yeni ve dikkat çekici olduğu belirtildi.

Basın açıklaması şu şekilde;

Bir sanat eğitimcisi ne iş yapar?

Öğretmen olan sanatçı bir halk kesimine hitap eder. Bu sesleniş ile sanatın gerekliliğini ve önemini eylemleriyle anlatır. Sanatçı öğretmenler bu halktan beslenir ve üretir. Sanat eğitimcisi, topluma yeni yollar çizer. Amacı, çevresini keşfetmektir. Keşifleri paylaşmaktır. Dönüştürmektir.

Faydacı bir bakış ile sanat eğitimcisi sürekli “kazanma – kaybetme” üzerine kurulu denklemleri çözme peşindedir. Kazanma, çevresiyle kuracağı olumlu ilişki yeniliklere açık, özgür düşünceye sahip, mutlu bireyleri çoğaltır. Kaybetme, sadece bir iletişim sorunudur.

Çevresiyle kuracağı iletişim kendisinin ve sanatının keşfedilmesine, tanınmasına yol açar.

Bu durum sanat eğitimcisine dahada bir sorumluluk yükler. Artık çevresiyle birlikte dönüşecektir.

Üreten, araştıran, sorgulayan ve sürekli yenilenen bir sanat eğitimcisi doğmalara değil sanata ve sanatına yatırım yapacaktır.

Bu karma sergide yurt içi ve yurt dışından, eğitim fakültelerinin çeşiti dönemlerinde mezun olmuş sanat ve sanat eğitiminden kopmamış 35 öğretmeni göreceksiniz.

35 sanatçı öğretmen neden bir araya geldi?

Aynı coğrafyanının çocukları oldukları için. Aynı havayı soludukları için, aynı sorunları paylaştıkları için. yinede her biri ayrı duyguların, ayrı düşlerin peşinde oldukları için bir araya geldiler. Birbirlerine çok yakınlar, birbirlerine çok uzaklar.

Hikayeleri çok çok yeni. Dosyaları önümüzde. Dikkatle bakılmalı, korunmalı ve dinlemeli.

Ne anlatacaklar bize? Merak ediyoruz.

KATILIMCI SANAT EĞİTİMCİLERİ:

AHMET ÖZDEMİR, ASUMAN DEMİRTAŞ, ATAMAN OĞUZ YILMAZ, ASLI EKİNCİ,  ÇİĞDEM İSTANBULLU, ERCAN YILMAZ, ESİN AKGÜN, FATMA SAVAŞ, F.HALE AYBAR, GÖKHAN DUMAN HAMİDE AYDIN, HASAN AKTAŞ, HÜLYA KARA, HÜLYA ARGUN, MEHMET YÜCEL,  MUSTAFA ALBAYRAK, NİHAL YARDIMCIER, NALAN PEKER, NEHİR KILIÇ, NESLİHAN AKDAĞ ATTİLA, NESRİN BİNGÖL, ÖZGÜR CAN, İNCİ OLCAYTO ÖZYAPAR, IŞIL DURAL, PELİN YAZAR , SAVAŞ KAYHAN , SERDAR ORUÇ,  SİDAR BAKİ, SÜMEYYE ERİM YAVUZ,  SİBEL ERKAN, ŞENAY ALBAN, ŞULE AYAR, ÜMİT KAN, ZEHRA BAŞARAN, ZÜLEYHA GÜNDOĞAR

Yer: Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi. Galeri Maltepe.

Tarih: 01 Ekim 2017

Açılış Saat: 18.00

 

Emre ÖZGEN

Emre ÖZGEN

İstanbul, Kadıköy'de doğdu. Gemport Gemlik Anadolu Lisesi'nin ardından Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli yerel medya kuruluşlarında çalışan Özgen, çizgi roman ve fantastik edebiyat gibi alt kültür alanları ile de ilgileniyor.
Emre ÖZGEN

Latest posts by Emre ÖZGEN (see all)

Paylaş:
Emre ÖZGEN

Emre ÖZGEN

İstanbul, Kadıköy'de doğdu. Gemport Gemlik Anadolu Lisesi'nin ardından Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli yerel medya kuruluşlarında çalışan Özgen, çizgi roman ve fantastik edebiyat gibi alt kültür alanları ile de ilgileniyor.