Bir haberden kamu yararına ulaşmak

Gazateci, açık kalan pencereden düşen çocukla ilgili haberi yapıp bırakmalı mıdır? Yoksa bunun devamını kamu yararına kadar uzatabilir mi? Evet, bu haber tüm toplumu ilgilendirecek bir aşamaya nasıl getirilebilir?
Öncelikle şu soruyu sormak gerekiyor. Çocuk pencereden neden düştü?

İlk cevap, ailesinin pencereyi açık bırakması ve dikkatsizliği nedeniyle olabilir.

Ama yetmez! Tekrar soralım. Çocuk pencereden neden düştü?

İkinci cevap, pencere korkuluklarının yatay pozisyonda olması nedeniyle çocuk korkulukları adımladı ve dengesini kaybederek aşağıya düştü.

Şimdi araya bir örnek olay ile girelim. Chuck Palahniuk Ninni adlı romanında şöyle bir örnek olaya yer verir: Bir ajansın gece muhabirinin telsizine bir bilgi düşer. Yılbaşını kutlamak için gerekli hazırlıkları yapmış bir ailenin bebeği, renkli yılbaşı süslerinden birini yutmuş ve boğularak hayatını kaybetmiştir. Muhabir olayın yaşandığı adrese gider, sağlık ekiplerinden gerekli bilgileri aldıktan sonra haberini yayınlamak için ajansa geri döner. Bu arada ajansta bulunan haber şefi son kez habere göz atmak ister ve bunun üzerine bir bilginin eksik olduğunu, muhabirden bebeğin ölümüne neden olan yılbaşı süsünün rengini öğrenmesini ister. Genç muhabir zor durumda kalmıştır. Çünkü böyle bir soru acılı aileye sorulamaz, sağlık ekiplerinin ise konu hakkında bir bilgisi yoktur. Muhabire ise iki seçenek sunulmuştur. Ya işini kaybedecek ya da yılbaşı süsünün rengini öğrenecektir.

Bizim muhabirimiz bu örnek olayda ki işini kaybetme ikilemini yaşamıyor. Ancak ailenin evine giderek pencere korkuluklarını görmesi gerekiyor. Evet gidecektir.

Acılı ailenin kapısını çalan muhabirimiz, ailenin üzgün ve suçluluk duygusu hissettiğini görür. Ancak, aileden önce suçlu başkaları olabilir. Gazeteci korkulukları görmek ister. Korkuluklar, çocuğun tırmanabileceği şekilde yatay pozisyonda değil dikey pozisyondadır.

Şimdi gazeteci bu noktada ne yapmalıdır?

Cevap, “korkuluklarda bir sıkıntı yoktur, aile sorumludur” olabilir. Hayır!

Yine soruyoruz.. Çocuk pencereden neden düştü?

Cevap, “dikey korkuluklar arasında ki mesafe çocuğun sığacağı genişlikte olması nedeniyle çocuk korkuluklar arasından geçerek aşağıya düşmüş “şeklinde olabilir. Bu durumda gazeteci, korkuluklar arası mesafeyi ölçecek ve bu konuda uzman bir isimden yardım alacak.

Gazetecinin ölçtüğü korkuluk aralığı 20 cm iken, uzman görüşüne göre bu aralıkların 15 cm’den fazla olmaması gerektiği ve ilgili mevzuatlarda bunun belirtildiği ortaya çıkıyor.

Evet, şimdi ailenin sorumluluğundan inşaat firmasının sorumluluğuna gelen bir noktaya ulaşıyoruz. Gazeteci arkadaşımız, haberine bu yönde şekil verebilir ama önce inşaat firmasına sorması gerekiyor. Neden yasal mevzuata dikkat edilmedi? Devamında ailenin suç duyurusu gelebilecektir.

Bir çocuğun, pencereden düşüp hayatını kaybettiği haberinden çok daha geniş bir çerçeve çizerek tüm toplumu ilgilendirecek bir noktaya ulaşıldı. Haber, bu bilgiler ışığında kaleme alınacak, yasal mevzuat hakkında ayrıntılı bilgiler verilecek, bu hatayı yapanların ders alması sağlanacak ve bundan sonra önlemler alınarak başka çocukların ölmesi engellenecek.

Gazeteci arkadaşımızın içi şimdi rahat olabilir. Başlarken açık kalan pencere demiştik. Gazeteci, meraklı davranarak o açık kalan pencereden içeriye başını uzattı ve gerçeğe ulaştı.

Alın size bir haberden kamu yararına ulaşmak…

Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.
Murathan Birinci
Paylaş:
Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.