Gültepe Nekropolü konusunda pek yol alınmamış

Mart ayı içerisinde İzmit Gültepe Nekropolü ile ilgili olarak bir haber kaleme almıştık. Bu haberde geçmişte Nekropol alanı ile ilgili haberleri taramış ve bazı eksik kalan noktaları dile getirmiştik. 2011 yılına ait ulusal basında yer alan haberlerde, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın nekropolün içerisinde bulunduğu arazinin Karayolları’na ait olmasından dolayı Karayolları hakkında alanın korunması için suç duyurusunda bulunulduğu yönünde ifadeleri yer alıyordu. Yaptığımız araştırmalar sonucunda, en azından Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Müze Müdürlüğü elinde bu suç duyurusu hakkında bir bilgi olmadığını öğrendik.

Ayrıca haberde bölgenin bir ören yeri olarak turizme kazandırılması ve etrafında tanıtım levhaları bulunması gerekliliği belirtilmişti. Müze Müdürlüğü tarafından gönderilen yazılı bildirimde “Kocaeli ili, İzmit İlçesi, Gültepe Mevkii sınırlarında, 1. derece arkeolojik sit alanında yer alan Gültepe Nekropolü’nde, Karayolları Bölge Müdürlüğü’nce alanın atrafı çit ile çevrilmiştir. Bunun yanı sıra alanın ışıklandırılması, 24 saat gözetleme imkanı sağlayan kameraların yerleştirilebilmesi için Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne konu rapor olarak iletilmiş olup cevap beklenmektedir” ifadeleri yer alıyor. Son olarak, açıklamada Karayolları Bölge Müdürlüğü ile müşterek olarak tanıtım levhalarının hazırlanması işlemlerine devam edilmekte olduğu belirtiliyor.

Dönemin Kocaeli Valisi Ercan Topaca’nın özellikle şu ifadeleri çok önemli: Burasını dağılmadan koruyarak ve tarihi unsurları ön plana çıkararak bir ‘ören yeri’ şeklinde düzenlemeliyiz.” Ancak aradan geçen 6 yılda bölgenin ören yeri olarak düzenlenmemiş olduğunu görüyoruz.

Anlaşılan Gültepe Nekropolü’nün turizme kazandırılması adına pek yol alınmamış.

Nekropol

Nekropol, eski Yunanca’da birleşik bir isimdir ve iki kelimeden oluşur; Nekros ve Polis. Nekros ceset, polis ise kent, şehir demektir. İkisi bir arada kullanıldığında mezarlar şehri, yani genel ve büyük bir mezarlık anlamına gelmektedir. Nekropolis, özellikle antik zaman kentlerinde yer alan büyük ve geniş mezarlıklara genel olarak verilen isimdir. Karayolları tarafından bölgede yapılan yol çalışması sırasında tesadüfen ortaya çıkan Antik çağ nekropolü ile Bizans dönemine ait ‘kutsal yapı’ kalıntısı hipoje bulunur. (Hipoje kısaca yeraltı mezarları demektir. Eski bazı uygarlıklarda; Mısır, Mezopotamya, Yunan ve Romalılar’da görülür.

Yerin altına kazılmış odalar halinde hipojeler bulunurdu. Kayaların içine oyulmuş biçimde veya yerin üstüne inşa edilip üzeri toprakla tepe haline getirilmiş yapay tepeler de bulunurdu). Bölge civarında ayrıca Roma dönemine ait, ‘Kiremit Mezar’ olarak adlandırılan 35 cm x 40 cm’lik yakılan ve kaynatılan cesetlerin kemiklerinin konulduğu üçgen şeklinde pişmiş topraktan imal edilmiş ‘kemiklikler’ de bulunmaktadır. Yine bölgenin üst kısımlarında ikinci ve üçüncü yüzyıllara ait Roma dönemi lahitlerine de civarda rastlanmaktadır.

Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.
Murathan Birinci
Paylaş:
Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.