Kıyas

Daha 10’lu yaşlara gelmeden başlar bizde kıyas. İlk başta kimin çocuğu önce anne-baba demiş veya yürümeye başlamış.

Hatta ve hatta erkekseniz “Göster oğlum amcaya pipiyi” deyip, çok afedersiniz diğer yeğenlerinkiyle kıyaslanır. Kızsanız benim kızım daha prenses derler. Pişman ederler doğduğunuza.

Sonra okul çağı gelir başlar dersler yazılılar sözlüler. Ailelerde başlar “Bizim çocuk matematikte zehir gibi (Genelde matematik yapan zeki diye düşünülür)” demeye ya da siz bir sınavdan 90 alsanız bile başlarlar “Bak komşunun çocuğu 95-100 almış geri zekalı” demeye. Pişman olursunuz okuduğunuza.

Genç olsanız, onun oğlu kızı iş bulmuştur, siz bulsanız bile öteki daha iyi bulmuştur bulsa bile evlenmiştir, evlense bile komşunun kızı damadı çocuğu yapmış hatta 2’inciyi yapıp 4’lemiştir aileyi. Siz tek tabanca takıldığınız için bu kez kıyas yaparlar. Evlendiğinize pişman ederler.

Gittiği en sınır nokta Edirne Pazarkule olan birisi olarak diğer toplumları tam bilemem. Düşüp kalkmadım tam bir ilişki kuramadım, hayatı inişli çıkışlı yaşamadım. Ancak şu var ki sanki biz yaşadığımız, sahip olduğumuzun veya yaşadığımız anın tadını çıkarmaya başladığımız an bir şeyler kıyas etmeye başlıyoruz.

Geçtiğimiz günler, Fenerbahçe Erkek basketbol takımı Eurolig finalinde Yunan ekibi Olimpiakos karşısında 80-64’lük bir galibiyetle Avrupa basketbolunun bir numarası olmuş ve Türk spor tarihinin en büyük başarılarından birini almıştı.

Kupa törenini izledikten sonra sosyal medya ve portal mecralarında vatandaşın şampiyonluk hakkında değerlendirmelerine bir göz gezdirdim.

Fenerbahçeli olup bu galibiyet yalnızca bizim, Türkiye’nin değil işte cinconlar kına yaksından tutun, Avrupa’da tam seyircisi ve kalitesi bile olmayan turnuva bu, sevinsin zavallılar diyene mi. İşin en ilginci Ekşi Sözlük’te  Türk spor tarihinin en büyük başarısı adlı başlıkta Fenerbahçe’nin Eurolig şampiyonluğu başarıdır veya değildir muhabbeti mi dersiniz.

Şampiyonluğun üstünden 2 saat bile geçmemiş, kupayı kaldıralı 1 saat geçmemiş. Şampiyonluğu sevinç için değil, resmen son zamanlarda yaptığımız hareketleri üzerinde oynadığımız internet mecrasında birilerine laf sokmak ve ispat için yaşamışız.

Her şeyin evrildiği gibi şampiyonluk duygusu da evrilmiş ve bir kıyasa dönüşmüş. Toplum olarak buna ben de dahil mutsuzsak, muhtemelen sahip olduğumuz tavukları beğenmeyip diğer tavukları kaz olarak görmektir desem yalan olmaz.

Dün dünde kaldı, yarın ne olacağı belli değil. Sadece bugün. Geçmişteki başarıları unutmayıp zamanına göre değerlendirelim, güzelce yaad edip onlardan ilham alarak önümüze bakalım. Bugün yaşadıklarımızın tadını çıkaralım.

Galatasaray taraftarı olarak, tebrikler Fenerbahçe!

KADININ ADI YOK

Yalnızca internet değil, bugün televizyonlarda geçen spor haberlerine baktığımda şunları duydum, “Fenerbahçe Basketbol Takımı Türkiye’de ilk kez Eurolig Kupası’nı alarak basketbolda kulüpler bazında en büyük başarıyı yakaladı”. El insaf! Nisan 2014’te Galatasaray Kadın Basketbol takımı finalde bir başka Türk takımı olan Fenerbahçe’yi mağlup ederek Eurolig’i almadı mı? Alsa da bir değeri yok mu? O final karşılaşması hem Fenerbahçe hem Galatasaray için tarihlerinde büyük başarıydı. Unuttunuz mu, yoksa gerçekten sizin için önemi yok mu? Sonra kadınları spora teşvik edelim. Olmadı sayın yetkililer. Yalnızca bu değil bunun gibi birçok örnek var kadın takımlarımızın dünya şampiyonlukları alıp, adları yalnızca, gazetelerin 2 sütununa belki yer etmiş belki etmemiş. Böyle yapıldığı sürece kadının adı yok!

İşin garibi sokaklarda adına sözde kadın dernekleri deyip, yalnızca kültür sanat cafelerde feminizm adı altında ideoloji muhabbetleri yapıp, “Meme uçları vardır” pankartlarıyla gezenlerin hiçbiri bu kadın başarılarına sosyal medyadan da olsa bir hatırlatmada bulunmadı. Başarılarımıza kıyas yapmadan cinsiyet ayırmadan sahip çıkalım!

 

Galatasaray: Eurolig Women 2014 Şampiyonu Galatasaray Kadın Basketbol Takımı

 

 

Eray Mıdıkoğlu

Eray Mıdıkoğlu

13 Mart 1993 Edirne'de doğdu. Liseyi Hayrabolu Anadolu Lisesi'nde okudu, daha sonra Babaeski Atatürk Anadolu Lisesi'ne geçiş yaparak lise eğitimini orada tamamladı. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Kocaeli'de yerel gazetelerde editör olarak çalıştı.
Eray Mıdıkoğlu
Paylaş:
Eray Mıdıkoğlu

Eray Mıdıkoğlu

13 Mart 1993 Edirne'de doğdu. Liseyi Hayrabolu Anadolu Lisesi'nde okudu, daha sonra Babaeski Atatürk Anadolu Lisesi'ne geçiş yaparak lise eğitimini orada tamamladı. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Kocaeli'de yerel gazetelerde editör olarak çalıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir