Ali Türkşen: 15 Temmuz’un sadece tarihini söylememişim

Kocaeli Kitap Fuarı’nda bir araya geldiğimiz Emekli Deniz Kurbay Albay Ali Türkşen ile 15 Temmuz darbe girişimi ve sonrasında yaşanan süreci konuştuk. 15 Temmuz’a giden süreçte kırılma noktası nedir sorusuna “MİT tırları” cevabını veren Türkşen, 15 Temmuz öncesi yaptığı uyarılara rağmen bu kalkışmanın gerçekleşmiş olmasından üzüntü duyduğunu ama bu üzüntünün kendisi eyleme geçmekten alıkoyamayacağını belirtti. 

Öncelikle bizi 15 Temmuz’a götüren kırılma noktası hangi olay oldu? Mesela 17 Aralık süreci mi?

Bence kırılma MİT tırları ile başladı ve devamında ki her bir basamak süreci hızlandırdı. 15 Temmuz’da yapılan silahlı olarak idareyi ele geçirmek için son gayretti ve olmadı. Olmayacağı da belliydi ve kesinlikle mümkün değildi. Süreç içerisinde devam eden yol arkadaşlığı bitmiş oldu.

15 Temmuz öncesi sizleri televizyonlarda hiç göremiyorduk. Darbe girişimi sonrası özellikle ana akım medyada size söz hakkı verilmeye başlandı. Ancak bu süreçte uzun sürmedi ve şu an sizleri yine göremiyoruz. Bunun nedeni siyasal iktidarı eleştirmeye başlamış olmanız mı?

Evet o dönemde 1 ay kadar bir süre televizyon ekrenlarında bizlere söz hakkı verildi. Söz hakkının kesilmiş olmasında eleştiri getirmeye başlamış olmamış etkilidir ama biz doğruları söylüyorduk. Galiba birileri doğruları duymak istemiyordu. Biz sadece birilerinin duymak istediklerini söyleyemezdik.

15 Temmuz sonrası size “neler yapabiliriz” şeklinde tavsiye almak için ulaşan siyasiler oldu mu?

Evet, durumu değerlendirme açısından bir-iki temas oldu ama neticeye etki eden çok büyük şeyler değildi çünkü başta her şeye karar veren biri var zaten. Zihin jimnastiği yapmanın kimseye pek bir faydası olmuyor ve bunu referandum sürecinde gördük.

Peki OHAL sürecinde alınan önlemlerin yeterli olduğunu düşünüyor musunuz?

Önlem diye yapılanların çok saçma şeyler olduğunu ve birilerinin iktidarını sağlamlaştırmak için yapıldığını düşünüyorum. Ben memleketin faydasına birşey yapıldığını düşünmüyorum.

Bu yapılanmanın Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinden tamamen ayıklandığını düşünüyor musunuz?

Düşünmüyorum. Ortaya çıkmamış epeyce unsur vardır ama nasıl temizleyeceklerini bilmiyorum. Ama hem 15 Temmuz kalkışması sırasında hem de sonrasında ki temizlik sırasında Fethullahçı olmamasına rağmen gönderilmiş insanlar olduğunu düşünüyorum.

Yakın çevrenizde var mı?

Yakın çevremde de var ve bana sosyal medyadan ulaşıyorlar. İlginç bahanelerle insanları ihraç ediyorlar ama ilerde ciddi mağduriyetler yaratacaklar.

TSK’dan ayıklanan bu örgütün yerinin başka bir örgüt ile doldurulmaya çalışıldığını düşünüyor musunuz?

Akıl, bilim ve medeniyet yolundan uzaklaşırsanız gidip FETÖ’ye sırtınızı dayarsınız ondan sonra da başka bir cemaat olur.

Peki şu an aklınızda olan herhangi bir yapılanma var mı?

O kadar derinlemesine incelemedim veya bana ulaşan bir bilgi yok ama olması muhtemel. İlkeleriniz arasına ve sistemin merkezine akıl, bilim ve liyakatı koymazsanız bir gün bir cemaatle başka bir gün başka bir cemaatle idare edersiniz.

Yani ilerde yine bu sıkıntıları yaşayabiliriz diyorsunuz. 10 yıl sonra karşımıza çıkmama ihtimalı yok diyemiyoruz.

Fettullah Gülen 40 senedir bu işin içerisindeydi, 40 senedir adam yetiştiriyordu. Bunlar anlaşılabilir şeyler ama bugün yine bir kadrolaşma gerçekleşiyor.

Bu süreç sonrasında siyasete girmeniz için bir teklif aldınız mı veya siz siyasete girmeyi düşünüyor musunuz?

Evet düşünüyorum ve siyasete aktif olarak atılacağım. Böyle konuşmakla olmuyor.

Parti belli mi?

Yok şu anda belli değil. Zaten çok fazla seçenekte yok. AKP ve HDP olmaz. MHP’nin bu haliyle MHP, CHP’nin bu haliyle CHP olmaz.

Sizce bir alternatif çıkabilir mi?

Bence sağda bütünlük sağlayacak bir alternatif çıkabilir.

Meral Akşener gibi mi?

Evet.

Son olarak 15 Temmuz ve sonrasında ki süreçte duygusal olarak etkilendiniz mi?

Çok etkilendim çünkü 15 Tammuz öncesinde 15 Temmuz’un sadece tarihini söylememişim. Herşeyi yazıp söylemişiz. Bunları söyleyip, uyarıları yapıp bu kalkışma gerçekleşince üzülmemek mümkün değil. Ama üzüntü beni eyleme geçmekten alıkoyacak bir duruma neden olamaz. Gidip Ege sahillerinde bir kasabada yaşayayım diyemem.

Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.
Murathan Birinci
Paylaş:
Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir