Kocaeli için bir değer: Hereke İpek Halısı

Hereke İpek Halısı, 132 yıl önce 1885 yılında bir uluslararası sertifika ile marka olarak tescillenmiştir. Hereke İpek Halıları, tarihi pek çok mekanda eşsiz görüntüsü, dayanıklılığı ve özgün hali ile yer almıştır. Bu mekanlar arasından Dolmabahçe Sarayı ve Beylerbeyi Sarayı bulunmaktadır. Yıpranmayan, sökülmeyen ve eskimeyen yapısı ile yıllar önce bir marka haline gelmiş olan Hereke İpek Halıları, binlerce ailenin geçim kaynağı olmuştur. Osmanlı Dönemi’nde kurulan Hereke Fabrikası’nda üretilen halılar uluslararası ödüller almıştır.

Ancak son 20 yıl içinde, özellikle Çin ve Hindistan’dan ithal edilen, üstelik bir hayli kalitesiz halılar, Kocaeli’nde bu sektörün giderek gücünün yitirmesine neden olmuştur. Osmanlı’dan günümüze kalan, önemli bir kültürel değerimiz olan Hereke İpek Halıları, ithal halılarla rekabet edemeyince, Kocaeli’nde halı tezgahları kapanmıştır.

Cumhuriyet Halk Partisi Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Hereke İpek Halıları’nın bölgeye sağlayacağı hareketlilikle, ekonomi ve ihracata önemli katkılar sunulacak ve böylece ipek halıcılığının yanında, tekne turları da düzenlenen bu şirin belde yok olmaktan kurtarılacaktır” diyerek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Tarhan, Hereke İpek Halıları’nın coğrafı işaret olarak tanımlanması için şimdiye kadar yapılmış bir başvuru bulunup bulunmadığı ve Hereke İpek Halıları’nın bir Türk markası olarak tescil edilmiş olup olmadığı sorularına yanıt aradı. Tarhan, ayrıca bu konuda oluşturulmuş bir fon olup olmadığını, halılar için bir pazar oluşturulması için bir çalışma yapılıp yapılmadığını ve bir müze çalışması olup olmadığını sordu.

Tahsin Tarhan’ın sorularına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün vermiş olduğu yanıtları ise ayrıntılı olarak bilginize sunuyoruz:

1) Hereke İpek Halıları ile ilgili olarak üç adet tescilli coğrafi işaret bulunmakta ve bunların her üçü de 01/09/1996 tarihinde bu yana bulunmaktadır. Söz konusu coğrafi işaretler; Hereke İpek Halısı, Hereke Yün İpek Halısı ve Hereke Yün El Halısı’dır.

2) “Hereke” ibaresi 10/03/1992 tarihinden geçerli olmak üzere Sümer Holding A.Ş. adına halılar için ticari bir bir Türk markası olarak tescil edilmiş ve Sümer Holding halen hem ulusal hem de Avrupa Birliği ve ABD bazında “Hereke” markasının sahibidir.

3) Bakanlığımız bünyesinde bu kapsamda ayrı bir fon bulunmamakla birlikte 10 Ocak 2017 tarihi itibariyle yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ile coğrafi işaret tescil ücretleri önemli oranda düşürülmüştür.

4) El halılarının dokuma tekniği ve yöresel kimlikleri ile araştırılması, arşivlenmesine yönelik olarak bugüne kadar yapılmış çok sayıda çalışma mevcuttur. Ayrıca coğrafi işaretli ürünlerimizin dünyada daha fazla bilinir olması ve ürünlerimizin pazarlama imkanlarının zenginleştirilmesi için projeler geliştirilecektir.

5) 2017-2019 yıllarını kapsayan Tasarım Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda ülkemizde bir tasarım müzesi kurulması faaliyeti yer almaktadır. Bu çerçevede ülkemizde tasarımları da içerecek şekilde bir Sınai Mülkiyet Müzesi kurulmasına yönelik çalışmalar başlatılmıştır.

Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.
Murathan Birinci
Paylaş:
Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir