Torbalı’da tanrıça heykelini kaldırdılar, Osmanlı tuğrasını diktiler

İzmir Torbalı‘nın en büyük meydanı olan Atatürk Meydanı‘nda yıllardır yer alan tanrıça Demeter ve kızı Kore‘nin (Pershephone) heykeli ilçenin 5 bin yıllık tarihini simgeliyordu. Milattan Önce 2. yüzyıldan kalan ve 1970’lerde Torbalı yakınlarındaki antik Metropolis kenti kazılarında gün ışığına çıkarılan heykelin orijinali İzmir Arkeoloji Müzesi’ne götürüldü. Heykelin bir kopyası da Torbalı Atatürk Meydanı’na dikildi.  Daha önce sökülen ikiz kız kardeşler heykelinin niçin kaldırıldığı ve niçin değişiklik yapıldığıyla ilgili Torbalı Belediyesi tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

DEMETER VE KORE’NİN ÖYKÜSÜ
Eski Yunanlılar çok tanrılı dinlere inanırlar, tanrıları da insan gibi düşünür ve insan şeklinde hayal ederlerdi.  Baş tanrı Zeus ile bereketi simgeleyen tanrıça Demeter’in birleşmesinden bir kızları olur. Adına Kore (Persephone) derler.  Kore çok güzel bir kız olur. Hem efsanede, hem de tapınma sırasında Demeter Ana ile kızı Kore birlikte anılır. Bunlara ‘iki tanrıça’ da denir.   Demeter, tarımın, bereketin, mevsimlerin ve anne sevgisinin tanrıçasıdır. Homeros’un destanlarında, “güzel saçlı kraliçe” ya da “güzel örgülü Demeter” diye geçer. İnsanlara toprağı ekip biçmesini öğreten bu tanrıçadır. Ekinleri, özellikle de buğdayı simgeler. Kızı Kore ise ‘yeryüzü ecesi’ olarak anılır. 

NEVRUZ’UN YUNAN VERSİYONU
Güzel Kore yeraltı tanrısı Hades tarafından kaçırılır. Demeter kızını bulamayınca yaşama küser. Issız bir köşeye çekilir. Demeter hayata küsünce toprağın bereketi kaçar, kıtlık baş gösterir. Olaya baş tanrı Zeus müdahale eder. Artık Kore kışları kocası olan yeraltı tanrısı Hades ’in yanında, yazları da annesi olan bereket tanrıçası Demeter ’in yanında geçirmeye başlar. Toprağa yeniden bereket gelir. Bu günde kutladığımız Nevruzun eski Yunan’daki versiyonu bu efsanedir.

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf
Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir