“Köpekler birbirini yiyor” iddiası çöktü

8 Mart 2017 Çarşamba günü gunaydınkocaeli.com adlı İnternet sitesinde “KOÜ’de vahşet… Aç Köpekler Birbirini Yiyor” başlığı ile bir haber yayımlandı. Köpek iskeleti  fotoğrafı kullanılarak verilen haberde “ilk etapta bir insan eliyle yapılmış olduğunu düşünülse de daha önce yaşanan emsal durumlar göz önüne alındığında köpeğin diğer köpekler tarafından yendiği ortaya çıktı” ifadeleri kullanıldı. Ancak haberde bu iddiayı destekleyecek bir uzman görüşüne yer verilmedi.

Site, 11 Mart 2017 Cumartesi günü, KOÜ Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü’nün konu hakkında ki açıklamasına yer verdi. Açıklamada “Köpek iskeleti üzerinde şu ana kadar sadece varsayımlarda bulunulmuştur. Köpeğin nasıl bu hale geldiği konusunda net bir kanıt bulunmamaktadır. Hiç bir veteriner kemiği incelememiş ve bir rapor tutmamıştır. Sadece görsel üzerinden tahmin yürütülmüştür” denildi.

“Köpeklerin açlıktan birbirini yediği” iddiasından şüphe duymamız üzerine, konu hakkında BİMER’e bir başvuruda bulunduk. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kocaeli Şube Müdür Vekili İlyas Çiçek imzasıyla  başvurumuza gelen cevapta   “Söz konusu köpek iskeleti ile ilgili Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Veteriner Şube Müdürlüğüne yazı yazılmış olup inceleme raporu istenmiştir. Veteriner Hekimlerce tutulan raporda, iskeletin 1-2 yaşlarında erkek, boz beyaz renk ağırlığında, kas kitlesi bakımından zengin olan ön kol kısımlarının eskik olduğu tespit edilmiş, köpeğin, ölüm sebebinin kesin olarak tespit edilemediği, gelincik, çakal, tilki vb yaban karnivorları tarafından cesedin kas kısımlarının büyük kitleler halinde yendiği, doğan, şahin vb. etçil yaban kuşları tarafından didiklenme tarzında adeta temizlenerek iskelet kısmının gün yüzüne çıkarıldığı kanısı tüm hekimlerce konsulte edilmiştir” bilgisi tarafımıza aktarıldı.

Bu bilgi doğrultusunda, şimdiye kadar zorlu kış şartlarını atlatan, öğrencilere bir zararı olmayan ve öğrencilerin mümkün olduğunca ilgilendiği köpeklerin açlıktan birbirini yemiş olduğu iddiası çökmüş oldu. Özellikte öğrencilerde köpeklere karşı olumsuz bir izlenim bırakacak haber ise, Günaydın Kocaeli web sayfasında aynı başlık (Aç Köpekler Birbirini Yiyor) ile yayında kalmaya devam ediyor. Gelen bu cevapla birlikte haberin kaldırılması veya yeni bilgiler ışığında yeniden düzenlenerek ve beraberinde bir açıklama ile kamuoyuna duyurulması gerekir. Çünkü yeni bilgilerden haberdar olmayan öğrenciler bu haberden olumsuz etkilenebilecektir.

Bundan sonra asıl üzerinde durulması gereken konu ise, yaban hayvanları tarafından yenen köpeğe ait olan iskeletin kampüs içersine nasıl geldiğidir. Eğer iskelet yaban hayvanları tarafından sürüklenerek kampüs içersine getirilmiş ise, asıl tehdit unsuru bu yaban hayvanları değil midir?

Günaydın Kocaeli (Haber Başlığı)

Günaydın Kocaeli (Doğa ve Hayvan Dostları Kulübü)

 

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf

Latest posts by TekParagraf (see all)

Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir