İzmit’in unutulan antik su kemeri

Antik Su Kemeri İzmit merkezinin kuzeyinde Üçtepeler mevkiinde Karaüzüm Sirki ile Üçtepeler’deki yerleşim alanı arasındaki dere yatağında kalan saha üzerinde yer almaktadır. Yaklaşık 50 m. uzunluğunda, 15 m. yüksekliğinde ve iki katlı olarak inşa edilmiş, temelleri Roma dönemi izlerini taşımaktadır. Su kemerinin M.S. 2. yüzyılda imparator Trajan döneminde Nicomadia Valisi Plinius tarafından yaptırıldığını antik kaynaklardan öğrenilmekte. Yapının birçok kez onarım gördüğü, üst kısımlarında bulunan Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait izlerden anlaşılmaktadır.

Üçtepeler Köyü’nün kuzey batısındaki vadide yer alan Büyük Su Kemeri, Kocaeli sınırları içerisindeki en etkileyici eserlerden biri olarak kabul ediliyor. Özellikle çevresindeki bitki örtüsünün seyrek oluşu, su kemerinin heybetinin ortaya çıkmasını sağlamış ve muhteşem görüntüsü ortaya çıkmıştır. MÖ ikinci ya da üçüncü yüzyıla ait kitabeli bir mezar stelinin de yatay olarak kullanıldığı büyük sivri kemerin iki yanı iri kesme taşlarla örülmüştür. Kemerlerin arası ve su borularının geçtiği kısımlarda ise daha küçük taşlar kullanılmıştır. Altından dere geçen büyük kemerin açıklığı 7 metre 40 santimetre, genişliği ise 2 metre 50 santimetredir. İri taş bloklardan ayaklar derenin iki yanında 7.40 metre yüksekliğe ulaşınca 1.20 metre genişliğinde kırmızı tuğla ve beyaz harçla bir çerçeve yapılarak kapatılmıştır. Kemerin üzerindeki kitabenin baş tarafı kemer ayağı altında kaldığı için sadece son 7 satırı okunabilmektedir. Sivri kemer Osmanlıların çok kullandığı bir yapı şeklidir. Ancak kemer üzerindeki toprak borularla su taşıma tekniğinin Romalılar döneminde de kullanılmış olması, bu yapının Romalılar döneminde inşa edilip, Osmanlılar tarafından yeniden onarılmış olma olasılığını da akla getirmektedir.

Baki Komsuoğlu Bulvarı, Üçtepeler mevkiinden su kemerine ulaşmanız yürüyerek 15 dk. sürecektir. Kemere ulaşmanızı sağlayacak bir yol olmasına rağmen araç için pek uygun bulunmamakta. Toprak yol yer yer çamurlu ve dik bir hal almaktadır. Yolun iki yanı tarla olarak ekilirken, güzergah üzerinde temiz köy havasını içinize çekebilirsiniz. Tarihi antik su kemerini görmeniz haricinde yürüyüş severler için hoş bir rota olduğu söylenebilir.

Su kemerini ilk gördüğünüzde üzerinde bulunan arı kovanları dikkatinizi çekiyor. Ayrıca kulağımıza hoş bir su sesi geliyor. “Keşke burası aynı zamanda bir mesire alanı olarak değerlendirilse” diyebilirsiniz. Çünkü insana huzur veren bir nokta.

Yol üzerinde karşılaştığımız bir köylü “bölgeye uzun zamandır kimse gelmedi, yıllar önce gelen bir Amerikalı hocaya bölgeyi gezdirirken, yerde bulduğu bir taşı eline alıp ağladı” dedi. Akademisyenin ağlamasının nedeni o taşın değerinin anlaşılamamasıydı. Üçtepeler mevkiinde bulunan tümülüsleri de düşünürsek bölge tarihi doku olarak oldukça zengin ve ve tarihi bir alan olarak turizme kazandırılabilir. Unutulmuş kral mezarları ve antik su kemeri tahrip edilmiş ve hala daha tahrip edilme riski taşıyor. Geçmişte defineciler tarafından yağmalanmış olan bölge, bugün nitelikli bir çalışmayla turizme kazandırılabilir.

Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.
Murathan Birinci
Paylaş:
Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir