Alın teri olmadan gelen para fayda sağlamaz

Bursa müftü yardımcıları mustafa göktaş ve mustafa uyar bir gazetecinin sorusu üzerine şans oyunlarına ilişkin islam’ın bakış açısını anlattı.

Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen kahvaltıda genç gazetecileri konuk eden Bursa Müftüsü İzani Turan, hac, ibadet ve farklı konularda merak edilen soruları yanıtladı.

Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi kapsamında daha önce söyleşiye konuk olan Müftü Turan, bu kez genç gazetecileri konuk etti. Düzenlenen kahvaltıda gençler ile bir araya gelen Turan’a müftü yardımcıları Mustafa Köktaş, Mustafa Uyar, Sedanur Sezen, Yusuf Çelik, Mustafa Türkmen ile Şehreküstü Camii İmam Hatibi Lütfi Taşçı eşlik etti. Basın İlan Kurumu Bursa Şubesi Müdürü Osman Başeğmez’in de katıldığı kahvaltının ardından gençler sorularını yöneltti.

OYUNLARDAN GELEN PARA İLE

HAYIR İŞLERİ YAPILMAZ

Bir gazetecinin İslam dininin şans oyunlarına bakışı ve bu oyunlardan elde edilen parayla hayır işleri yapılıp yapılamayacağı sorusuna cevap veren müftü yardımcısı Mehmet Köktaş, “İslam, her şeyin alın teri ile kazanılmasını emreder, şans oyunlarından bir kişi gülse de o işe para yatıran diğer herkes mağdur olmaktadır” dedi. Şans oyunlarının kumardan farkı olmadığına dikkat çeken Köktaş, Ailelerin bu oyunlar nedeniyle zor durumda kalabildiğini belirterek“Çocuklarımızı ve gençlerimizi hayata hazırlarken dikkatli olmamız gerekiyor. Şans oyunlarına alışan çocuk çalışmaya yönelmez. Hayatı hep şanstan yana görür. Toplum böyle olursa ne birlik ne de ilerleme olur. Dinimizin emri çalışmaktan yanadır. Gerek cami içinde gerek cami dışında gençlerimizin peygamberimiz sünnetinde geliştirmeye çalışıyoruz. Şans ile alın teri olmadan kazanmanın imkânı yoktur” şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan diğer müftü yardımcısı Mustafa Uyar ise kesin biri dille “şans oyunları kumardır, haramdır. Oralardan gelen paralarla ibadet de hac da fayda sağlamaz. Şans oyunlarının devlet tarafından işletilmesi de bunları meşru kılmaz” dedi.

 

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf

Latest posts by TekParagraf (see all)

Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir