Avrupa’nın aşırı sağ karnesi

Son dönemlerde Avrupa ülkelerinin seçim atmosferine girmesiyle ve ülkemizle başta Hollanda, Almanya olmak üzere yaşanan diplomatik krizleri fırsat bilen aşırı sağ partilerin propagandası ve ekonomik sorunlardan artan yükselişleri dikkatlerden kaçmıyor. Kimi ülkelerde Avrupa Birliği karşıtlığıyla, kimi ülkelerde İslam ve göçmen, kimilerinde ise Çingene karşıtlığı ve antisemitikliğiyle ön plana çıkıyor. Aljazeera’nın yapmış olduğu bir haberde Avrupa’da aşırı sağ partilerin seçim karnesi, ülkeleri içerisinde ne tarafta oldukları ve ne karşıtı olduklarını bir haritayla anlatarak vermiş. İşte bazı ülkelere göre Avrupa’nın aşırı sağ karnesi;

İngiltere

1992 yılında Avrupa’nın ekonomik ve parasal birliğini sağlayan Maastrich Anlaşması’nın imzalanmasına tepki olarak AB karşıtı olma gündemi ile Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi kuruldu. Parti, zamanla yerleşik elit ve göçmen karşıtı bir dil kullanmaya başladı. 2012’den sonra da hızla oyunu arttırdı. 2015’teki genel seçimlerde oyların yüzde 12,6 sını aldı. Partinin genel başkanlığını Diane James yapıyor. Parti, geçen yıl İngiltere’nin AB’den ayrılması yönünde karar çıkan referandumda da etkili olmuştu.

Norveç

Göç karşıtı İlerleme Partisi 2013’teki seçimlerde oyların 16,3’ünü aldı ve koalisyon ortağı oldu. Partinin Başkanı Sylvi Listhaug, Göç ve Uyum Bakanı olarak kabineye girdi.

İsveç

Muhalefetteki İsveç Demokratları, Avrupa karşıtı. Göçün ülkenin ulusal kimliğine zarar verdiğini düşünüyor. Liderliğini Jimmie Akkesson liderliğindeki parti 2014’teki parlamento seçimlerinde oy oranlarını üçe katlamayı başarmış ve oyların yüzde 10’unu almıştı.

Finlandiya

Gerçek Finler Partisi sağ, popülist ve Euro karşıtı bir parti. Partinin içinde çok kültürlülüğü hedefe oturtan daha radikal bir kanat da bulunuyor. 2015’te oyların yüzde 17’sini alan ve başkanlığını ülkenin Dışişleri Bakanı da olan Timo Soini’nin yaptığı parti, NATO üyeliğine de karşı.

Danimarka

1970’lerde yüksek vergi oranlarına karşı kurulan partinin zamanla göçmen karşıtı bir partiye dönüşmesiyle ortaya çıkan Danimarka Halk Partisi, göçmenlerin ülkedeki refah sistemi için yük olduğunu savunuyor. Avrupa Birliği’ne de karşı çıkıyor. 2001 yılından beri ülkedeki merkez sağ koalisyonlara destek veren Danimarka Halk Partisi, ülkedeki iltica politikasının sertleştirilesi neden oldu. 2015’teki seçimlerde oyların yüzde 21’ini aldı. Liderliğini Kristian Dahl yapıyor.

Almanya

Almanya için Alternatif Partisi, Şubat 2013’te Euro krizinin ardından kuruldu. Mülteci ve yabancı karşıtlığıyla biliniyor. Parti, kendilerini Avrupa’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar Hareketi (Pegida) olarak tanımlayan oluşumla dayanışma içinde. 2017 seçimlerinde Federal Meclis’teki üçüncü büyük parti olabileceği söyleniyor. Kurulduğundan beri devam eden liderlik yarışı Temmuz 2015’te Frauke Petry ve Jörg Meuthen’in eş genel başkan seçilmesiyle sonuçlandı. 2013’teki seçimlerdeyse Almanya için Alternatif Partisi oyların yüzde 4,7 sini almıştı.

Hollanda

İslâm karşıtlığı yapan, göçmen karşıtı politikalar savunan, AB’ye şüpheyle yaklaşan ırkçı Özgürlük Partisi’nin liderliğini Geert Wilders yapıyor. 2015’te yapılan Senato seçimlerinde oyların yüzde 11,58’ini aldı. Wilders’ın, bu seçimlerde de oylarını artıracağı tahmin ediliyor.

Belçika

2004’te ırkçı olduğu gerekçesiyle kapatılan Flaman Bloku partisi yerine kurulan Flaman Çıkarları Partisi, göç karşıtı politikalar savunuyor. İslâm düşmanlığı propagandası yapıyor ve Flamanların bağımsızlığını savunuyor. 2014 seçimlerinde yüzde 3,67 oy alan partinin liderliğini Tom Van Grieken yapıyor.

Fransa

İlk turu Nisan’da ikinci turu Mayıs’ta yapılacak olan Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışan sağcı ve popülist Ulusal Cephe Lideri Marine Le Pen, ulusal ekonomiyi güçlendirmeyi vaat ediyor. AB ile ilgili şüpheler duyduğunu gizlemiyor. Göçmen karşıtlığıyla biliniyor. Partisinin İslamofobik olduğunu düşünenler de az değil. Le Pen’in Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci tura kalması ihtimal dahilinde. 2014’te Avrupa Parlamentosu için yapılan seçimlerde oyların yüzde 24’ü Ulusal Cephe için kullanılmıştı.

Avusturya

Avusturya Özgürlük Partisi, Avrupa’nın en eski radikal sağcı partilerinden. İslâm karşıtlığı ve göçmen karşıtı politikalarıyla biliniyor. 2000 yılında koalisyon ortağı olmuş ama iç bölünmeler nedeniyle oy oranı düşmüştü. Bununla birlikte 2016’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partinin adayı Norbert Hofer oyların yüzde 46’sını aldı. Seçim çalışmaları sırasında Türkiye’nin AB’ye üye olması durumunda kendi ülkesinin AB’den çıkması gerektiğini savundu. Parti, 2013’teki genel seçimlerde de yüzde 20,5 oy aldı.

İtalya

İtalya’nın kuzeyinde Padanya adlı bir federe devlet kurmak isteyen aşırı sağcı Kuzey Ligi Partisi, 2013 seçimlerinde yüzde 4,1 oy aldı. Başkanlığını Mattio Salvani’nin yaptığı parti, ırkçı söylemleriyle de dikkat çekiyor.

Slovakya

Ülkede yaşayan Macar ve Roman azınlığı karşı politikalar savunan Slovak Ulusal Partisi, 2016’daki seçimlerde oyların yüzde 8,64’ünü aldı. Partinin liderliğini Andrej Danko yapıyor.

Macaristan

Sağcı, milliyetçi Fidesz partisi 2010 yılından beri iktidarda. Devlet Başkanı Janos Ader de bu partiden. Başbakan Viktor Orban, mülteci karşıtı politikalarıyla da biliniyor. Basın özgürlüğüne kısıtlamalar getirdiği için eleştirilmişti. 2012’de yapılan bir anayasa değişikliğiyle de ülkedeki denge ve denetleme sistemi, hükümet lehine değiştirildi. 2014’te yapılan son genel seçimlerde Fidesz oyların yüzde 44’ünü almıştı. Aynı seçimlerde aşırı sağcı Jobbik Partisi ise yüzde 20 oy aldı. Anti-semitik ve Roman karşıtı politikalar güden parti, Macarların da Hun İmparatoru Atilla’nın torunu olduğu görüşünde ve Türkiye’ye sempatiyle bakıyor.

Polonya

İktidardaki Hak ve Adalet Partisi 2015’teki genel seçimlerde yüzde 37,6 oy aldı. Hem Devlet Başkanı Andrzej Duda, hem de Başbakan Beata Szydlo bu partiden. Polonya, AB’den en fazla mali yardım alan ülke olmasına rağmen, parti AB’ye şüpheyle yaklaşıyor. Medya özgürlüğünü kısıtlamakla ve yargı bağımsızlığını zedelemekle eleştiriliyor. Mülteci karşıtı ve aşırı sağcı Kukiz Partisi ise 2015’teki genel seçimlerde yüzde 8 oy aldı. Kukiz, Polonya-Ukrayna sınırına duvar yapılmasını istiyor.

Sırbistan

Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi’nde beraat eden Voyislav Seselj’in liderliğindeki Radikal Parti, aşırı milliyetçi görüşleriyle biliniyor. Ülkedeki başka bir aşırı sağcı, göçmen ve AB karşıtı parti de Dveri. İki parti 2016’da yapılan seçimlerde toplamda oyların yüzde 13’ünü aldı.

Bulgaristan

Aşırı milliyetçi, Türk düşmanı bir söylem kullanan ırkçı parti ATAKA, AB’ye, NATO’ya karşı çıkıyor. Göçmen karşıtı politikalar savunuyor. Başkanlığını Volen Siderov’un yaptığı Ataka Partisi, 2014’teki seçimlerde oyların 4,2’sini aldı. ATAKA’nın yanı sıra, aşırı milliyetçi Vatanseverlik Cephesi yüzde 7,30, Sansürsüz Bulgaristan ise yüzde 5,69 oy aldı.

Yunanistan

Neo-nazi görüşleri savunan, şiddet olaylarına da adı karışan göçmen karşıtı ve aşırı milliyetçi Altın Şafak Partisi 2015’teki seçimlerde oyların yüzde 7’sini almıştı.

 

Eray Mıdıkoğlu

Eray Mıdıkoğlu

13 Mart 1993 Edirne'de doğdu. Liseyi Hayrabolu Anadolu Lisesi'nde okudu, daha sonra Babaeski Atatürk Anadolu Lisesi'ne geçiş yaparak lise eğitimini orada tamamladı. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Kocaeli'de yerel gazetelerde editör olarak çalıştı.
Eray Mıdıkoğlu
Paylaş:
Eray Mıdıkoğlu

Eray Mıdıkoğlu

13 Mart 1993 Edirne'de doğdu. Liseyi Hayrabolu Anadolu Lisesi'nde okudu, daha sonra Babaeski Atatürk Anadolu Lisesi'ne geçiş yaparak lise eğitimini orada tamamladı. Kocaeli Üniversitesi Gazetecilik Bölümü ve Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. Kocaeli'de yerel gazetelerde editör olarak çalıştı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir