Yarım kalan rüyayı tamamlamak için tekrar uyumak

Ekşi Sözlük’ün “cennetten kovulan” rumuzlu yazarı tarafından “yarım kalan rüyayı tamamlamak için tekrar uyumak” başlığı altına girilen yorumu, yazarın izniyle paylaşıyoruz. Belki ilginizi çeker, belki kendinizden bir şey görürsünüz ya da sadece gülersiniz…

Önceden nasıl yazılmadığına anlam veremediğim ruh hali. Aradım, taradım, bulamadım başka bir başlıkta incelenip incelenmediğini. Hiçbir şeye inanmasam da aramaya inanan bir sözlük neferiyimdir kendi halimde. Neyse işte, var böyle bir durum. Var da, “nasıl olur, olmaz mı?” diye çok sorgular insan. Şimdi büyüdük öküz gibi adamlar-kadınlar olduk. Şimdi istesek de yarım kalan rüyaları tamamlamak için fırsatımız yok. Nereye olsun ki? Patronlarımız var, kusursuz çalışmamızı emreden, ağızlarından salyalar akan, içlerindeki açlık hiçbir şeyle doymayacak “godaman” insanlar. Okullarımız var. Koca koca adamlar-kadınlar olmamıza karşın dershanelerine gittiğimiz, sonrasında bir devlet memuru olmak için bir yerlerimizi yırttığımız okullarımız. Ne olacaksa o okullar bittikten sonra, orası da başka bir muamma işte.

İnsanlar, öldükten sonra bedenlerinin çürümesi yetmeyecekmiş gibi bir de yaşarken ruhlarını çürütüyorlar ya işte buna yanıyorum. Yalan yok. Neyin meşgalesi bu İniesta’lar, Xavi’ler? Nasıl olsa ölüm denen Rıdvan’ın nazarında hiçbiriniz bir Alex olamayacaksınız. Neyin curcunası bu?

Denedim bunu küçükken. Bir çok kez hem de. Bir keresinde de başarılı olmuşluğum vardır. O anın mutluluğu işte, belki de koca ömrümün özetidir. İnsanın istediği zaman kendini hasta edebileceğini bilen bir yetişkin olarak, küçükken de bir çocuğun bir rüyayı tamamlayabileceğini ispat etmiştim kendi kendime.

Anneme söyledim o vakitler.
Güldü.
Babama söyledim.
O da güldü.

Ben de başka kimseye söylemedim yıllarca. Ama şimdi söylüyorum. Siz de güleceksiniz, biliyorum. Ama ben, yarım kalan çok güzel bir rüyasını tamamlayabilmiş bir deliyim. Belki de hiç tamamlayamadım o rüyayı. Sadece o kadar çok arzuladım ki tamamlanmasını, bir gün tamamladığıma inandım. Ama yok, cidden tamamladım. Yoksa genzimde ki o güzel tadı nasıl anımsayabilirim.

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf
Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir