Genç iletişimciler Kızılay’ın faaliyetleri hakkında bilgilendirildi

BURSA’DA BASIN İLAN KURUMU VE İŞKUR ORTAKLIĞIYLA DÜZENLENEN “YENİ NESİL GAZETECİLİK EĞİTİMİ”NE KIZILAY YETKİLİLERİ KONUK OLDU. GENÇLER KAN BAĞIŞI VE KÖK HÜCRE ÇALIŞMALARI HAKKINDA BİLGİLENDİRİLDİ.

İletişim, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk gibi fakültelerden mezun gençlerin katıldığı Yeni Nesil Gazetecilik Eğitimi, Bursa Merinos Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde devam ediyor.

Eğitimin dördüncü gününde Basın İlan Kurumu Bursa Şube Müdürü Osman Başeğmez’in davetlisi olarak gençlerle bir araya gelen Bursa Kan Bağış Merkezi Müdürü Dr. Orhan Emin Latif ile Güney Marmara Bölge Kan Merkezi Planlama Sorumlusu Özgür Dündar Gürel, gençlere Kızılay’ın faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

“EN GELİŞMİŞ TESTLERİ

TÜRK KIZILAY’I YAPIYOR”

Türkiye’de kendi kan ihtiyacını karşılayan on yedi bölgenin olduğunu söyleyen Dr. Orhan Emin Latif, Bursa merkezli olmak üzere Çanakkale, Yalova ve Balıkesir’deki kan bağışı faaliyetlerinden sorumlu olduklarını belirtti. Uludağ Üniversitesi hariç tüm hastanelerin kan ihtiyacını karşıladıklarını dile getiren Latif, bağışlanan kanlarda dünyanın en gelişmiş testlerini Türk Kızılay’ının yaptığına dikkat çekti.

Kan bağışının yüzde iki buçuk seviyesinde olduğunu kaydeden Latif, bu oranın yüzde beşe yükselmesi gerektiğini, her vatandaş yılda bir kez kan verse ihtiyacın karşılanabileceğini sözlerine ekledi.

En kolay bulunan kan grubunun % 38 ile A RH + olduğunu vurgulayan Dr. Latif, en zor bulunan grubun ise %1 oranıyla AB RH – olduğunu belirtti.

 “TÜRKÖK DÜNYAYA

UMUT OLACAK”

Kızılay’ın kök hücre araştırmalarını içeren TÜRKÖK (Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi) Projesi hakkında da bilgilendirme yapan Dr. Latif, Kızılay’ın Kemik İliği Bankası oluşturma faaliyetleri gerçekleştirdiğini, böylece kök hücre veya kemik iliği bağışlamak isteyen kişilere ulaşmak istediklerini belirtti.

Dr. Latif’in sözlerini şöyle sürdürdü;

“2013 yılı Kasım ayında TÜRKÖK Projesi ilk adımı olarak Sağlık Bakanımız Mehmet Müezzinoğlu ile Türk Kızılayı Genel Başkanı Ömer Lütfi Akar arasında protokol imzalandı. Türkiye çapında on iki bağışçı merkezi kuruldu ve gönüllü vatandaşlar kök hücre ile ilik bağışında bulunmaya başladı. Hazırlanan tanıtım filmleriyle vatandaşların araştırmalar hakkında bilinçlendirilmesi, bağışçılara ulaşılması amaçlandı. Türkiye TÜRKÖK ile kemik iliği nakli konusunda Avrupa’da dördüncü sıraya çıkmış durumda. Altyapımız güçlendikçe sıralamamız yükselecek. TÜRKÖK sadece Türkiye değil, dünyadaki hastalara da umut olacak. Tüm dünyada kemik iliği bankalarının ortak bilgi havuzu bulunuyor. Bu bankalar Avrupa ülkelerinde yaklaşık seksen yıl önce kuruldu ve yirmi beş milyon bağışçıları var. Türkiye’de ise kemik iliği nakli bekleyen yaklaşık bin yedi yüz elli hasta var. Yurtdışından kök hücre getirmek hem maddi hem de manevi zorlukları olan bir iş. TÜRKÖK ile bu zorluklar ortadan kalkacak. Türkiye genelinde TÜRKÖK havuzunda toplanan verici sayısı yüz seksen sekiz bin. Eşleşme sayısı ise bin yüz. Türkiye çapında nakil sayısı üç yüz. Bölgemiz Bursa, Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’da toplam numune sayısı yirmi iki bin beş yüz. Bölgemizde eşleşme sayımız yüz kırk beş. Nakil sayımız ise kırk beş. Daha fazla hastaya ulaşabilmek için numune sayımızı arttırmamız gerekiyor.”

“KURULACAK TESİSLERDE

GEREKLİ ÜRÜNLERİ ÜRETECEĞİZ”

Türk Kızılayı’nın kandan yan ürünler elde edilmesine yönelik tesis çalışmalarına değinen Özgür Dündar Gürel ise “kan ürünleri tesisi yapıldığında plazma ve trombosit gibi yan ürünleri kolaylıkla kendimiz elde edeceğiz, bağışçılardan kan haricinde sadece plazma alabileceğiz” dedi. Bir insanın yılda yirmi dört defa plazma verebileceğini söyleyen Gürel, Kızılay’ın ilgili bakanlıklar ile temas halinde olduğunu belirtti.

Bilgilendirmenin ardından gençler kan bağışı ve TÜRKÖK hakkındaki kamu spotlarını izledi. Gönüllüler ise kan bağışı yapmak üzere Kızılay Gezici Kan Merkezi’ne ziyarette bulundu.

Emre ÖZGEN

Emre ÖZGEN

İstanbul, Kadıköy'de doğdu. Gemport Gemlik Anadolu Lisesi'nin ardından Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli yerel medya kuruluşlarında çalışan Özgen, çizgi roman ve fantastik edebiyat gibi alt kültür alanları ile de ilgileniyor.
Emre ÖZGEN

Latest posts by Emre ÖZGEN (see all)

Paylaş:
Emre ÖZGEN

Emre ÖZGEN

İstanbul, Kadıköy'de doğdu. Gemport Gemlik Anadolu Lisesi'nin ardından Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli yerel medya kuruluşlarında çalışan Özgen, çizgi roman ve fantastik edebiyat gibi alt kültür alanları ile de ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir