“Kadın insandır, bizler insanoğlu”

Kadının bir anlam ifade etmediği, ne kadar büyülü bir varlık olduğunun farkına varılmadığı bu çağda yaşıyor olmak belki de çoğumuz için en büyük kayıp. Ama şu bir gerçek ki ne kadar eziliyor da olsa, ne kadar görmezden gelinse de ve her ne kadar sıradanlaştırılmışta olsa kadın, devrilmeyen bir çınar. Bazen bir çiçek kadar narin. Yaratılışının ilk gününden beri var olan düzende en çok emeği geçendir kadın. Rahmetli Neşet Ertaş’ında belirttiği gibi, “Kadın insandır, bizler insanoğlu”.

Malumunuz Mart ayının ilk haftasına girmişken 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için sıvıyoruz kolları ve karışıyoruz halkın içine. Meydanları, sokakları dolaşmaya başlıyoruz. Emekçi kadınlardan, var olan tüm kadınlardan, aklından geçenleri öğrenmek için. Kendi günlerini, 8 Mart’ı sormak için. Hayatında ilk defa bugünü duyan da var, kadınlığından gururla bahsetmek için etkinliklere katılacağını söyleyen de. Ama elbette ki bu haberimizde hepsinden bahsedemeyeceğiz. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü ilk defa bizlerden duyduğunu söyleyen Gülsüm teyzenin hikayesine değineceğiz.

Kadın oluşunun zorluğundan başlıyor anlatmaya. Yıllardır yapıyor olduğu, ‘karton toplama’ işindeki kadın rolünden bahsediyor bizlere. Gazeteci olduğumuzu söyleyince biraz çekiniyor ve bu yüzden acelesi olduğunu söyleyerek ayaküstü yapıyoruz söyleşimizi. Daha fazla lafı uzatmadan İzmit’in belki de kısa sürede tanıdığımız en içten ablası Gülsüm teyze ile yaptığımız söyleşimize yer veriyoruz.

“Hayat İnsanlarla Oyun Oynuyor”

Bursa’nın Kemalpaşa semtinde doğan ve 5 çocuktan üç numara olan Gülsüm Kaya daha 7 yaşındayken İzmit’e geldiklerini söylüyor.” Kemalpaşa’da neredeyse bu işi herkes yaptığı için babam da ailesini alıp İzmit’e taşınmış”. O günleri hayal meyal hatırladığını söyleyerek devam ediyor,” Çok güzel bir aile hayatımız olmadı. Sürekli göçebe hayatı yaşamışız. Babam da annem de karton toplayarak kazandıklarıyla bizleri doyuruyorlardı. Bazı geceler aç uyurduk.”  “Hayat zor be kızanım” diyor Gülsüm Teyze bizlere “Ve insanlara oyun oynuyor. Bazıları iyi oyun bazıları kötü. Bana kötü oynamış herhalde” diyor tebessüm ederek.

“Hep Gülmem İçin Gülsüm”

Üç çocuk annesi ve eşini yakın zamanda kaybetmiş olan Gülsüm teyze aslında küçükken erkek çocuk olarak beklendiğini ama kız doğunca ailesi tarafından hayatı boyunca hep gülsün diye adının Gülsüm konulmuş olduğunu söylüyor bizlere. ” İyi ki kız çocuğu olarak doğmuşum. Demek ki kaderde bu yazılıymış. Ama daha sonra vermiş Allah bir erkek çocuğu ailemize. Oda benim gibi karton toplayarak kazanıyor ekmek parasını” diyor. Yaklaşık 3 yıldır karton toplayarak geçimini sağladığını belirtiyor Gülsüm teyze bizlere ve ekliyor, “Eşimi kaybedince bir yerden gelirim olmadığı için bende karton toplayarak çocuklarıma bakıyorum” diyerek başını sallıyor, “Hayat çok zor”.

“Öğretmen Olmak İsterdim”

Eğer bu işi değil de elinde olsa yapmak isteyeceği mesleği sorduğumuzda küçüklükten beri öğretmen olmak istediğini belirtiyor Gülsüm teyze bizlere. Şimdi ise bu işi yaptığı için, “Ben memnunum işimden” diyor ama sıkıldığı bir şey var; ” Aslında insanların iğrenerek baktığı bir işi yapıyorum ama kimseye bir zararım olmuyor. Neden herkesin kalbi böyle kara bilmem ki” diyerek sitem ediyor tüm insanlığa. Sorularımızı sordukça acelesi olduğunu anlıyoruz ve hemen son sorumuzu soruyoruz. “Gülsüm Teyze” diyoruz, “Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Sen bir annesin, zamanında sen bir eştin. Ve her şeyden önemlisi sen bir kadın olarak Kadınlar Günü için ne düşünüyorsun?”

“Bu Ülkede Kadın Olmak Zor”

Önce biraz duraksayan Gülsüm Kaya daha sonra ilk defa böyle bir gün duyduğunu söylüyor. “Hiç önceden bilmiyordum Kadın Günü olduğunu. Ama varmış demek. Düşüncelerim ise her gün televizyonda orada burada duyuyoruz hep kadınlar öldürülüyor. Neden bunları yapanlar bu kötülüklere ihtiyaç duyar? Bizler de karşı cins gibi yaşamaya hak kazanmışız. Neden bu canavarlık?” diyor ve devam ediyor, “Bu ülkede kadın olmak zor. Canı sıkılan eşini öldürüyor. Ama bilmiyorlar ki kadın, bu dünyayı düzeltmek için yaratıldı. İyiliğin var olduğunu göstermek için. Kadın olmak güzeldir, kadın gibi hissediliyorsan eğer o zaman çok daha güzeldir” diyerek bitiriyor sözlerini Gülsüm Teyze.

Şu bir gerçek ki kadınlar için hayatın ne kadar zor olduğunu anlamak pek de zor değil. Bunun en güzel örneklerinden sadece biriydi Gülsüm Kaya. Nice Ayşeler, Elifler, Melekler, Gülsümler ve daha fazlaları. Var olan tüm kadınlar her şeyin en güzeline ve iyilerine layıktırlar hiç kuşkusuz. Belki de baharın gelişinin en güzel habercisidir 8 Mart.

Senem Ataş- Kocaeli Üniversitesi letisim Fakültesi Haber Ajansi  – KOÜHA

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf
Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir