Kocaeli orman ekosisteminin bağrına hançer: Evsel Atık Tesisi

Kocaeli Akademik Odalar Birliği, katı atık yakma tesisi ile ilgili oluşturdukları raporu kamuoyuyla paylaştı. KYÖD Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen toplantıda paylaşılan raporda çalışmanın temel amacı, Kocaeli Akademik Odalar Birliği’nin önerileri ve tesisin yapılması için belirlenen yerin (Umuttepe) uygun olup olmamasının nedenleri sıralandı.

Rapordan öne çıkan başlıklar şu şekilde;

Kompostlaştırma tesisi ve evsel atık toplama alanlarının iyileştirilmesi rehabilitasyonunun yapılması acilen gereklidir. Evsel atık yakma tesisi için kıraç, tarım için kullanılmayan ve çevresel etkilerin minimum olacağı alanlar kullanılarak evsel atık yakma tesisi gereksinimi karşılanmalıdır.

Kocaeli’nin geleceği için çevreyle bütünlük taşıyan orman eko sisteminin ortasına, ‘Evsel Atık Yakma’ tesisinin yapımını düşünmek, bilimsel doğruların reddi ve bu onlarca yüzlerce yılda oluşan orman eko sisteminin bağrına hançer saplamak anlamına gelir. Bu yanlıştan bir an önce dönülmesi gerekir.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından seçilen Umuttepe’nin, ilimiz orman ekosisteminde 20 hektar büyüklüğünde bir alanı kapsamaktadır. Saha, orman bütünlüğü içinde kalmaktadır.  Kuzeyinde İSKİ baraj havzasına komşu olup güneyinde Çınarlıdere su toplama havzası bulunmaktadır. Yer seçiminde Kocaeli’yi etkileyen rüzgarların yönü yeterince dikkate alınmamıştır. Kocaeli’de hakim rüzgarlar şehrin kuzeyinden güney ve güneybatı istikametine doğrudur. Bu nedenle Umuttepe’de öngörülen alan uygun bir yer değildirs

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf
Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir