Kaboğlu: Anayasa tartışmaları demokratik olarak ilerlemiyor

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında yayımlanan 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Marmara Üniversitesi görevinden ihraç edilen anayasa hukukçusu Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, OHAL, referandum süreci ve yaşanabilecekleri değerlendirdi.

OHAL sürecini  ve bu süreçle birlikte ortaya çıkan KHK’ları ve amaçlarını nasıl değerlendirirsiniz?

Bu süreç en başından beri Anayasaya aykırıydı. Yani KHK uygulaması Anayasa dışında gelişen bir uygulama oldu ve muhalif kişilerin KHK aracılığıyla cezalandırıldı. Süreç, üniversitelerin hedef alınması, belli sendikaların, belli dünya görüşüne sahip kişilerin hedef alınması gibi fikri taşıyıcı olan kişilerin, eleştirel düşünebilen, iktidarı eleştirebilen kesimlerin kurumsal aidiyetlerini ortadan kaldırmak ve onları etkisiz kılma amacı taşıyordu. İkinci bir amaç ise referandum tartışmalarında ‘Hayır’ diyecek kişileri susturmaktı.

Çıkarılan KHK sonrası mesleki hayatınızda ne gibi değişimler oldu ve süreç içerisinde nasıl hareket edeceksiniz?

Sorbonne Üniversitesindeki derslerimi artık veremeyeceğim. Çünkü pasaportuma da el konuldu. Ancak ben Türkiye için kalbi atan bir anayasa uzmanı olarak esasen anayasa konusunda Türkiye’nin bugün ve geleceği konusundaki düşüncelerimi daha yüksek sesle paylaşmaya devam edeceğim. Demokrasi, insan hakları için hukuk çerçevesinde ömrümün  sonuna kadar mücadele edeceğim.

16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği referandumu ve paket hakkında ki görüşleriniz nelerdir?

Öncelikle bu Anayasa değişikliği paketi için ciddi bir ihtiyaç olmalı ama bu ihtiyaç ortada yok. Ayrıca Türkiye’nin Osmanlı’dan bu yana elde ettiği demokrasi kazanımları ortadan kaldırılıyor ve tek bir kişi merkeze alınarak yeni bir düzenleme yapılıyor ve bu çerçevede yasama ve yürütme şeklen korunuyor ama tüm yürütme fazlasıyla tek kişiye bağlayanıyor, yasama ve yargının da önemli bir kısmı tek bir kişiye veriliyor. Diğer bir önemli nokta ise 16 Nisan’da eğer evet oyu çıkarsa Türkiye sonu olmayan yeni bir belirsizlik ortamına ve bir maceraya sürüklenir.

Anayasa değişikliğinin tartışıldığı ortam ve bu tartışma ortamından çıkacak sonuç hakkında ki öngörüleriniz nelerdir?

Anayasa tartışmaları demokratik olarak ilerleyemiyor ve medyanın yaklaşık yüzde 70’inin iktidar tekelinde olduğundan Anayasa değişikliği tartışmalarında bir tarafta devlet öbür tarafta halk varken bir ayrışma yaşanıyor. Evet oyu çıkması durumunda Türkiye’nin nereye sürükleneceğini tahmin etmek zor ama hayır oyu çıkarsa Türkiye’nin önünün açılacağı ortada. Çünkü hayır oyu demokrasinin ölçütü de olacaktır. ‘Evet’in değeri olmayacaktır. Çünkü zorlamayla elde edilmiş bir oy olacaktır. Çünkü OHAL şartlarında bir seçim yapmak doğal olarak iktidarın lehine olur.

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf
Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir