Fantastik Türk Sineması kitabı

 

Emek, özveri ve sınırsız hayal gücü.

Batı’da B film olarak nitelendirilen düşük bütçeli, abartılı maceraların yine abartılı bir dille anlatıldığı yapımlara rastlamak bizim için oldukça olağan. Özellikle televizyon kanalları hafta sonları, öğleden sonra kuşaklarında bu tarz yapımlara yer verirlerdi. Ülkemizde ise B Film kalıplarına sıkıştırmanın çok da doğru olmayacağı fantastik yapımlar unutulmaya yüz tutmuş olsa da oldukça fazla.

 Fantastik Türk filmleri ile ilk tanışmam, 2000’li yılların başında Nebil Özgentürk’ün “Bir Yudum İnsan” programında olmuştu. İlk kez Türk yapımı Batman’dan Zagor’a oldukça geniş yelpazede çizgi roman uyarlamaları ile uzaylı ve robotlar görünce oldukça şaşırmıştım.

Türk sinemasında fantastik yapım girişimleri 1950’lere kadar uzanıyor. Bir kısım Türk tarihini konu alarak hamasi bir şekilde işlerken öte yanda ise Kartal Tibet’li, Yılmaz Güney’li kovboy filmleri görüyoruz. Bu filmlerde kimi zaman İtalyan suçlu Kilink, kimi zaman ise Kont Drakula İstanbul’a geliyor.

Konu ile Türkçe’de bulabileceğimiz en iyi kaynakların başında “Fantastik Türk Sineması” isimli kitap geliyor.

Giovanni Scognamillo ve Metin Demirhan’ın birlikte hazırladığı kitap, isminin karışlığını tam anlamıyla veren bir kaynak.

Yakın çevresinde Gio olarak anılan Giovanni Scognamillo, geçtiğimiz yıl hayatını kaybeden, İstanbul’da yaşamış, İtalyan asıllı bir sinema araştırmacısı. Korku edebiyatı üzerine pek çok araştırması bulunan Scognamillo, Türk Sineması Tarihi üzerine oldukça önemli bir kaynak idi.

Diğer yazar Metin Demirhan ise 2007 yılında hayatını kaybeden sinema araştırmacısı, karikatürist ve yazar bir isim. Çeşitli dergilerde yazıları ve karikatürleri çıkan Demirhan da alt kültür alanında pek çok yapıta sahipti.

Fantastik Türk Sineması kitabı, Yeşilçam’a ait bu ilginç çalışmaları sekiz farklı başlık altında inceliyor. Filmlerin çıkış türlerine göre ayrıldığı başlıklar “Masallar Diyarından”, “Bilimkurgu Gibi”, “Korkunun Esintileri”, “Fantastiğin Dört Çeşidi”, “Yeşilçam Kovboyları”, “Tarih Bir Fantazyadır”, “Süper Kahraman Dediğimiz” ve “Çizgi Romanla Gelenler”.

Kitapta filmlerin konuları ve özetlerinin yanı sıra yapımcı, yönetmenlerinin görüşleri, çekim sürecine ilişkin ilginç ayrıntılar ve bol bol görsel kullanılıyor.

Benim en ilginç bulduğum nokta, “Drakula İstanbul’da” filmine ait olmuştu. Filmin yetkililerinden biri ile yapılan röportajda “sis efektlerini nasıl yaptınız” sorusuna verilen cevap, verilen emeği gözler önüne seriyor.

Yetkili efektleri nasıl yaptıklarını şöyle anlatıyor; “sette çalışan kırk kadar arkadaşın eline sekiz, on sigara verdik. Arkadaşlar bu sigaraları yakıp yere uzandı, sonrasında dumanları üflediler…”

Kitapta ayrıca dönemin  yapımcı, yönetmen ve oyuncuları ile röportajlar, fantastik filmler dizini, renkli afişler ile İngilizce bir bölüm de mevcut.

Konunun meraklıları için başucu kitabı olan Fantastik Türk Sineması, farklı bilgiler arayanlar için de başvurulabilir kaynakların başında geliyor.

Emre ÖZGEN

Emre ÖZGEN

İstanbul, Kadıköy'de doğdu. Gemport Gemlik Anadolu Lisesi'nin ardından Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli yerel medya kuruluşlarında çalışan Özgen, çizgi roman ve fantastik edebiyat gibi alt kültür alanları ile de ilgileniyor.
Emre ÖZGEN

Latest posts by Emre ÖZGEN (see all)

Paylaş:
Emre ÖZGEN

Emre ÖZGEN

İstanbul, Kadıköy'de doğdu. Gemport Gemlik Anadolu Lisesi'nin ardından Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Çeşitli yerel medya kuruluşlarında çalışan Özgen, çizgi roman ve fantastik edebiyat gibi alt kültür alanları ile de ilgileniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir