Yaşar Kemal ölüm yıldönümünde etkinliklerle anılacak

Türkiye edebiyatının çınarı Yaşar Kemal, ikinci ölüm yıldönümünde etkinliklerle anılacak. Bu kapsamda ilk anma 25 Şubat İstanbul’daki Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde yapılacak. Kardeş Türküler’in konser vereceği, saat 20.00’de başlayacak buluşmada yakınları ve dostları Yaşar Kemal’i anacaklar.

İkinci etkinlik ise Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlenecek Yaşar Kemal sempozyumu. 1 Mart’taki sempozyum, saat 13.30’da belgesel gösterimiyle başlayacak. “Değişimin Romancısı: Yaşar Kemal” başlığı altındaki ilk oturum Doğan Hızlan moderatörlüğünde Feridun Andaç, Burhan Sönmez ve Mahmet Temizyürek’in katılımıyla gerçekleşecek.

İkinci oturumda ise Yaşar Kemal’in gazeteci yönü tartışılacak. Altan Öymen’in moderatörlüğündeki panelde Yaşar Kemal’in eşi Ayşe Semiha Baban, Ferhat Boratav ve Şükran Soner konuşmacı olacak. Son oturumda ise Zülfü Livaneli, Şeyhmus Diken, Ali Kırca, Zeynep Oral ve Hıfzı Topuz, Yaşar Kemal ile ilgili anılarını dinleyicilerle paylaşacak. Sempozyum kokteyl ile sona erecek.

Etkinlikler Bakırköy ve Sarıyer belediyelerinin katkısı ve Yaşar Kemal Vakfı’nca düzenleniyor. Vakıf, “Ben bağımlı bir yazarım, kendime ve söze ve insanın onuruna bağımlıyım” diyen Yaşar Kemal’in değerleri ve duruşu (özgürlük, eşitlik, insan ve doğa sevgisi, kültürel farklılıklara saygı ve sahiplenme) doğrultusunda, Türkiye ve dünya toplumları nezdinde Yaşar Kemal’in bakış, yaklaşım ve değerlerini yaygınlaştırmak amacıyla kuruldu.

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf
Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir