Gates: “Robotlar da vergi ödemeli”

Bill Gates, Quartz ile yaptığı röportajda “empati ve bakım gerektiren işlerde insanlara destek vermek için çalışan robotlar vergi ödemelidir” dedi. “Şu anda, eğer bir insan bir fabrikada 50.000 dolar değerinde iş yaparsa, bu gelir vergilendirilir. Aynı şeyi yapmak için bir robot gelirse, robottan benzer seviyede vergi alacağımızı düşünmemizde bir yanlışlık yoktur.”

Gates, “fabrikalarda ve perakende işlerde otomatik roller gibi robotların yerini alabileceği işleri yapan kişileri alıp, eğitim ve sosyal bakım gibi rolleri robotlara verirseniz vergi gelirinde bir azalma olur, gelir vergisine hala ihtiyacımız var çünkü çalışan insanlar gelir vergisi ödüyor” dedi. Bu nedenle Gates’e göre bu muazzam vergi kaybını önlemek için robotların vergi ödemesi gerekiyor.

Vergi konusu robotlaşma alanında özellikle ABD’nin en büyük kabusu olabilir. Yapılan bir araştırmaya göre, ABD’deki iş gücünün yaklaşık yarısı önümüzdeki 10 yıl içinde işlerini robotlara kaptırma riski yaşıyor. Bunun da ABD’deki vergi gelirlerine vereceği yıllık zararın 2,7 trilyon dolar olması bekleniyor. Ayrıca çalışan insanların işlerini kaybetmesi piyasada alışveriş yoluyla dolaşan paranında azalacağı anlamına geliyor.

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf
Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir