Devrimci muhtar hayatını kaybetti

İznik Müşküle’de 20 yıl aralıksız muhtarlık yapmış, bölgede efsanevi Türkiye İşçi Partisi’nin örgütlenmesinde büyük katkıları olan Fevzi Kavuk hayatını kaybetti.

Özellikle sosyalist çevrelerce tanınan, Türkiye İşçi Partisi içinde aktif rol almış, iki yılı atama, 20 yılı ile seçilerek Müşküle muhtarlığı görevini yerine getirmiş Fevzi Kavuk (1931 – 2017) hayatını kaybetti.

Araştırmacı Yazar Güney Özkılınç, Fevzi Kavuk’u şöyle anlatıyor;

27 Mayıs müdahalesinin ardından 25 Ağustos 1960 tarihinde askerin ısrarıyla köy muhtarı olan Fevzi Kavuk, 1963 yerel seçimlerinde bu kez kendi iradesiyle TİP’in adayı olur. Karşısında Adalet Partili bir aday olmasına rağmen seçimi büyük bir farkla kazanan Kavuk, 1980 yılına kadarki tüm seçimleri kazanarak muhtar olmayı başarır. Kavuk’un muhtarlığı, 12 Eylül sabah saat altıda iki askerin gelip onu gözaltına almasıyla sona erer. Artık o da Bursa Cezaevindedir…

Fevzi Kavuk, 1960’lı yıllarda TİP’in İzmir’deki I. Kongresini yaşamış; burada Cemal Hakkı Selek, Yaşar Kemal, Şükran Kurdakul, Fethi Naci ve daha birçok aydın ve sanatçıyla tanışmış, yeni dostluklar kurmuştur.
Onun Müşküle’de gösterdiği başarı, sosyalist hareket içinde büyük sempati toplamış, parti içinde tanınmasını sağlamıştır.

1965 genel seçimleri yaklaşmaktadır. Fevzi Kavuk ve arkadaşları, TİP’in İznik, Orhangazi, Gemlik, Yenişehir ilçeleri başta olmak üzere Bursa’da örgütlenmesi için seferber olurlar. Müşküleliler; TİP’in Bursa’daki diğer ilçe yönetimlerinde de görev alarak TİP’in Bursa’da seçimlere girme hakkı kazanmasını sağlarlar.
Fevzi Kavuk’un dostları olan Nihat Behram ve Ataol Behramoğlu, Bursa’daki sanatsal ve politik çalışmalara destek verirler.

1965 Genel Seçimleri öncesi TİP’in Bursa’da milletvekili adayı belirlemek için gerçekleştirdiği ön seçimde Fevzi Kavuk ilk sırayı almasına rağmen Parti Genel Merkezi, Adnan Cemgil’i birinci sıraya, Fevzi Kavuk’u ikinci sıraya yerleştirir. Fevzi Kavuk, aydın kimliği ve çalışkanlığına tanık olduğu Adnan Cemgil’in birinci sıraya konmasına kızmaz, çalışmalarına devam eder…

Fevzi Kavuk; 1966 yılında Malatya’da yapılan TİP Kongresine İbrahim Balaban, Avukat Şükrü Akmansoy ve Gürbüz Akkök’le Bursa delegesi olarak katılmış, kongre sonucunda TİP Genel Yönetim Kuruluna; Mehmet Ali Aybar’ın istifası sonrasında ise Şaban Yıldız Başkanlığındaki Merkez Yönetim Kuruluna girmiştir. Kavuk, bu göreve sonraki dönemlerde üç kez daha seçilecektir.

Fevzi Kavuk, 1982 yılında darbecilerin yaptığı Anayasa oylamasında Müşküle köyünden yüzde doksan hayır oyu çıktığını anlatırken günümüzün siyasal durumundan, gençlerin içinde bulunduğu yozlaşmadan rahatsızlık duyduğunu belirtmiş ama asla umutsuz olmadığını söylemiştir.
İlerlemiş yaşına rağmen bugün bile eylem ve etkinliklerde en önde gördüğümüz Fevzi Kavuk, yirmi birinci yüzyılın önemli köy aydınlarından biridir.

Fevzi Kavuk, 1964 yılında, Bursa- İznik yolu, Müşküle ayrımına yakın bir yerde İbrahim Balaban, Mimar Emin Canpolat, İsmail Başaran ve Emin Alper’le birlikte Nâzım Hikmet’in “Vasiyet” şiirinden yola çıkarak ona çınar diken ekibin içinde yer almıştır.

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf
Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir