Oy ve Ötesi’nden referandum çağrısı

2014 yılında seçimlerin güvenilirliğini sağlamak ve sağlıklı bir ortamda oy sayımının gerçekleşmesi amacıyla yola çıkan gönüllü müşahitlik hareketi Oy ve Ötesi Derneği, 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleşecek anayasa değişiklik referandumu için ilk duyurusunu yaptı. Daha önce yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görev yapan Oy ve Ötesi, referandum sürecine, oy verme çağrısı, sandık tutanaklarının dernek sistemi T3’e yüklenmesi, çağrı merkezi desteği ve online eğitimler ile katkı sunacak. Dernek referanduma doğrudan kendi gönüllüleri ile değil, siyasi partilerin organizasyonlarına katılma çağrısı yaparak destek verecek. Derneğin gönüllülüğün nasıl devam edeceğine ilişkin açıklaması ise şu şekilde:

“Bugün içinde bulunduğumuz Türkiye tablosunu değerlendirdiğimizde de, siyasi partilerin desteğiyle bağımsız bir müşahit organizasyonu yapmak yerine, bu seçimde Oy ve Ötesi olarak siz gönüllerimize tercih edeceğiniz bir siyasi partinin müşahit organizasyonunda görev almanız çağrısında bulunuyoruz. Oy ve Ötesi sürecinden geçen gönüllü müşahitler olarak bu konuda fayda yaratacağımız bilgi birikimine ve donanıma sahibiz. Aktif vatandaşlık bilincimiz ile siyasi partilere başvurarak seçim günü sandık basında alacağımız önemli sorumluluklarla daha da etkili olabiliriz.”

Oy ve Ötesi’nin hiçbir siyasi hareket veya kampanyasında yer almayacağının altının çizildiği açıklamada, “Bu çalışmalar dışında hiçbir siyasi hareket veya kampanyada yer almadık ve almayacağız. Bizler, farklı inanç ve görüşlere sahip binlerce kişi, demokratik değerlere tarafsızlıkla bağlı kalarak bir araya geldik. Vicdan, akıl ve hukukun bize verdiği güçle demokratik süreçlere dahil olmayı bildik. Türkiye Cumhuriyeti için oldukça önemli olan bu seçimde birikimimiz, enerjimiz, sağduyumuz ve bugüne kadar başardıklarımızla bundan sonraki adımlarımıza odaklanıyoruz” ifadelerine yer verildi.

TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.
TekParagraf
Paylaş:
TekParagraf

TekParagraf

tekparagraf; hayatın hızlı akışı içinde haberi okura özet olarak sunar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir