Gürakın: “Avrupa’nın birçok ülkesinde beni bekleyen arkadaşlarım var”

Kocaeli Üniversitesi Radyo-Televizyon Sinema Ana Bilim Dalı yüksek lisans öğrencisi Berkay Gürakın ile bir dönem boyunca yer aldığı ERASMUS Değişim programı hakkında konuştuk. Gürakın, yaşadıklarını, deneyim ve tavsiyelerini tekparagraf.com’a aktardı.

Erasmus değişim programına katılmaya nasıl karar verdiniz?

Lisans eğitimim süresince de Erasmus değişim programına katılmayı düşünüyordum ancak iş yoğunluğu sebebiyle 5 ay gibi bir süre ayırabilmem mümkün değildi. Yüksek lisans tez dönemimde, hem ders kredisi ihtiyacım olmaması hem de şartların oluşmasıyla (sınav, mülakat vb.) gitmeye karar verdim. Türkiye’nin içinde olduğu durum, İstanbul gibi büyük şehirlerin yaşantısından bunalmış olmam, ayrıca dilimi ve akademik anlamda kendimi geliştirebileceğime inanmam da kararımda etkili oldu. Yaşam standarlarının yüksek olduğunu bildiğimden dolayı aklımda kuzey ülkeleri vardı. Bu yüzden Estonya’nın başkenti Tallinn ilk tercihim oldu.

Gitmeden önce aklınızda bir şüphe veya kararsızlık belirdi mi?

Zaten gideceğim şehri ve üniversiteyi iyi araştırmış olduğumdan, gideceğim yerle ilgili hiçbir şüphem olmadı. Ancak, hibe miktarının yetersiz olması ve ekonomik olarak nasıl bir bütçe ayırmam gerektiğini bilmediğimden bu anlamda şüphelerim vardı. Erasmus değişim programına katılma hakkı kazanan birçok kişinin ekonomik sebeplerle haklarından vazgeçtiğini gözlemledim. Türkiye’de Türk Lirası ile yaşayan biri için Avrupa’da Euro ile geçinmek hiç kolay değil.

Değişim programı için gittiğiniz şehirde ilk izleniminiz ne oldu?

İlk izlenimlerim çok olumluydu. Zaten sessiz ve sakin bir şehir olduğunu biliyordum. Daha önce yurtdışına çıkmış olmanın büyük faydasını gördüğümü de belirtmeliyim. İlk kez yurtdışına Erasmus vasıtasıyla çıkan öğrencilerin kültür şoku yaşaması muhtemel. Tallinn, küçük ve ulaşımı kolay bir şehir olduğu ve birçok kişi İngilizce konuşabildiği için adaptasyon sorunu yaşamadım.

Orada bulunduğunuz süre içersinde karşılaştığınız sıkıntılar neler oldu? İnsanların size yaklaşımı nasıldı?

Son yıllarda ülkemizde yaşanan olumsuz gelişmeler sebebiyle Avrupa ülkelerinde Türkiye ve Türk vatandaşları hakkında bir önyargı olduğu aşikar. Ayrıca turist veya öğrenci olarak oraya giden Türk vatandaşlarının da bıraktığı izlenim, ne yazık ki çok iyi değil. Yaşadığım olumsuzluğa ırkçılık diyemem ama birçok kişinin Türk vatandaşı olduğumu öğrendiğinde geri adım attığını söyleyebilirim. Ancak, zamanla insanların beni tanımasıyla bu olumsuzlukların aşıldığını gözlemledim. Özellikle ülkeye ilk gittiğim zaman ev kiralama sürecinde, ev sahiplerinin, Avrupa dışından gelen ülkelerin vatandaşlarını, Avrupa vatandaşlarına göre daha az tercih ettiğini gördüm. Tanıştığım insanların kafasında oluşmuş veya oluşturulmuş Türk vatandaşı profilini değiştirdiğimi düşünüyorum.

Değişimi programına katılan öğrenciler Erasmus’u eğitim amaçlı değil daha çok farklı kültürleri tanımak için bir fırsat olarak görüyor. Siz de bu fırsatı değerlendirdiniz mi?

Evet haklısınız, ancak aslında Avrupa’daki birçok üniversitenin Türkiye’deki üniversitelerden akademik anlamda daha başarılı olduğu düşünüldüğünde, özellikle yüksek lisans ve doktora öğrencileri için, gidilen ülkenin yerel ve uluslararası akademisyenleriyle fikir alışverişinde bulunabilmek de, Erasmus’un cazip yanlarından bir tanesi. Hatta sadece bu amaçla Erasmus değişim programına katılan öğrencilerle de karşılaştım. Benim için hem bu anlamda, hem de yeni kültürleri tanımak anlamında çok büyük bir fırsat olduğunu söyleyebilirim. Bu fırsatı iyi değerlendirdiğimi düşünüyorum. Erasmus kapsamında yapılan çeşitli aktivitelerle Avrupa’nın dört bir yanından gelen insanlarla yakın dostluklar kurdum. Bir çok farklı dili, geleneği ve kültürü yakından tanıma fırsatı buldum. Ayrıca Avrupa’nın birçok ülkesinde artık beni bekleyen arkadaşlarım var.

Bu bir dönemlik sürecin dünyaya bakış açısı olarak size neler kazandırdığını düşünüyorsunuz?

Başka bir ülkeyi gezmek ile başka bir ülkede yaşamak çok farklı deneyimler. Beş ay boyunca oralı olmak, oranın yaşam tarzını kendi ülkenle karşılaştırabilmek daha gerçekçi sonuçlar ortaya çıkarıyor. Bu sentezi yapabilmek, kendi ülkeni eleştirirken daha gerçekçi ve daha objektif olabilme olanağı tanıdı. Farklı kültürlerle bir arada olabilmek, dünyaya ve kendi ülkene başkalarının gözünden bakabilme şansını yakalayabilmek, ayrıca akademik anlamda çalışma konumla ilgili olarak değerli akademisyenlerle ve lisansüstü öğrencileriyle bilgi alışverişi yapabilmek, Erasmus programının bana kazandırdığı birkaç öge olarak söylenebilir.

Erasmus programına katılmak isteyen arkadaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?

Öncelikle bütçe durumu iyi ayarlanmalı. Ulusal Ajans tarafından verilen hibe, yalnızca aylık barınma masrafını veya barınma masrafının bir kısmını karşıladığından, belli bir birikimlerinin veya aile desteklerinin olması şart. Ayrıca gitmeye karar verdikten sonra, daha sonra bir sorunla karşılaşmamaları için okullarındaki sürecin çok iyi takip edilmesi gerekiyor. Erasmus’a gittikten sonra İngilizce anadilleri olacak. Bu yüzden daha önce pratik yapmış olmak büyük avantaj sağlıyor. Benim gittiğim ülkede, akademisyenlere çok kolay ulaşabiliyor, üniversitelerde çalışanlar ülkemizin aksine, size yardımcı olabilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu yüzden hocalarla sıkı bağlar kurularak akademik perspeklerini geliştirebilirler. Barınma konusunda problem yaşamaları muhtemel. Yurt çıkmaması veya tercih etmemeleri durumunda, ülkeden çıkmadan ciddi bir konut/ev araştırılma sürecine girilmeli. Türk vatandaşı olarak konut/ev kiralama konusunda 1-0 geride olduklarını unutmamalılar. Erasmus süreci boyunca Schengen ülkelerini rahatça gezebilirler. Son olarak verebileceğim tavsiye ucuz uçak biletlerini takip etmeleri, bol bol gezmeleri ve değişim programının tadını çıkarmaları olacaktır.

 

Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.
Murathan Birinci
Paylaş:
Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir