Seka Kağıt Müzesi: Yerli kağıt müzelik oldu!

Yakın zaman içerisinde en çok duyduğumuz haberlerden biri dövizin kırdığı rekorlarla ilgili. Doğal olarak dövizde ki artışlar, özellikle ham maddesi veya kendi ithal edilen ürünlere yansıyor, her ayın 3’ünde yükselen enflasyon haberleri alıyoruz. Yine yakın zaman içerinde basın sektörü içersinde bulunanların daha sık tanık olduğu bir durum söz konusu. Bu durum gazetelerin sayfa sayılarını düşürmesi veya ücretinde artış yapması. Türkiye’nin kağıt üretiminde yetersiz kalması ve ürünü ciddi oranda ithal etmesi, artan döviz fiyatları nedeniyle gazetelerin ya sayfa sayılarını azaltmasına ya da fiyatlarına zam yapmasına neden oldu.

Türkiye’de ilk kağıt fabrikası olan Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları A.Ş (SEKA), 1998 yılında özelleştirme kapsamına alınıp, 2005 yılında tamamen kapatılmıştır. Kağıt üretimi konusunda ciddi bir potansiyeli olan Türkiye, İzmit’de bulunan fabrikanın değerini ilerde anlayacak, ithal kağıt maaliyetlerinin yüksekliği sorun olmaya başlayacaktır.

İzmit için sembol olan  SEKA’nın,- kent sanayisinin en önemli unsurlarından biri olan kurum- izlerini şehrin pek çok yerinde görebilirsiniz.. 2005 yılında kapanarak mülkiyet Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen SEKA’nın 2007 yılında endüstriyel bir dönüşüm projesi olara20170115_151732.jpgk müzeye dönüştürülmesi çalışmaları başlamıştır. Türkiye’nin en büyük endüstriyel dönüşüm projesi olan SEKA Kağıt Müzesi, ziyaretçilerine alışık olunanın aksi bir deneyim sunmaktadır. Müzecilik açısından önemli bir yere sahip olan mekanda kurumun sosyal, kültürel ve teknolojik birikimi hakkında bilgi sahibi olabilmektesiniz.

Müze’de bugüne kadar kağıt üretim sürecinde kullanılan makine ve ekipmanların yanı sıra 10.000 fotoğraf ve belge, 100 obje, Roma Dönemi sikkeleri, 50 sözlü tarih videosu, tarihine ait belgeseller kağıttan ve geri dönüşüm malzemelerinden yapılan heykeller yer almakta. 19 farklı salonda kurum tarihini sesli destek alarak kronolojik olarak takip edebilmektesiniz. Bu kronolojik sıra fabrikanın kuruluş sürecinden başlayıp, müze olma hikayesine kadar olan süreci kapsamaktadır.

Müzede Türkiye’nin ilk kağıt fabrikası kurucusu Mehmet Ali Kağıtçı’nın hikayesi, kişisel eşyaları, fotoğrafları, el yazısı notları ve çizimlerini görme fırsatı bulurken yazının kil, papirüs ve parşömen örneklerini keşfetmiş olacaksınız. Fabrika’nın nadir makinelerini görme fırsatı bulurken, SEKA grevi tarihini hatırlamış oluyorsunuz.

Tekrar başa dönecek olursak, Türkiye potansiyeli bakımından kağıt üretebilmeli, böyle temel bir maddede dışa bağımlı olmamalıdır. Müzecilik açısından çok önemli bir noktada bulunan SEKA Kağıt Fabrikası’nın değerini bilerek ama kendi üretim potansiyelimizin farkına vararak yeniden üretine geçebiliriz. Ekonomik gelişimin en önemli unsurunun tüketim değil, üretim olduğunu bilerek…

 

20170115_151638.jpg

20170115_150528.jpg

Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.
Murathan Birinci
Paylaş:
Murathan Birinci

Murathan Birinci

1989 yılında Rize'de doğdu. İlköğretimi Rize Kurtuluş İlköğretim Okulu, Liseyi Rize Hasan Sağır Lisesi'nde tamamladı. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden 2014 yılında mezun olmasının ardından aynı üniversitede Gazetecilik Yüksek Lisans eğitimine devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir